LEDARSKAP - "Skogsövning"

LEDARSKAP
"Skogsövning" 2 dagar
Mål:
Skogsövningarna genomförs utomhus på ett konkret och utmanande sätt vilket gynnar samarbete och kreativitet. Syftet är att gruppen genom olika övningar ska öka sin prestationsförmåga och effektivitet.

Övningarna kan innehålla allt från moment som handlar om att lära känna varandra bättre till mer avancerade övningar som kräver planering, samarbete och ledarskap. I samband med eller efter övningen genomförs uppföljning och analys som innehåller grupparbeten och teoriavsnitt om t.ex. gruppsamverkan,ledarskap och planering.

En viktig del i uppföljningen är att utifrån skogsövningens resultat dra paralleller till den verkliga
verksamheten och finna utvecklingsmöjligheter

Deltagare:
Ledningsgrupp, Arbetslag, team m.m.

Innehåll

  • Praktisk samverkansövning i skogen
  • Analys av effektivitet och relationer under samverkansövningen
  • Se likheter/dra paralleller till det vardagliga arbetet
  • Förslag på förbättringar i det vardagliga arbetet
CONSENSUS, Aspholmsvägen 9, 70227 Örebro                                     Telefon: 019-26 54 10                                      Telefax: 019-26 54 14                                     Epost:  info@consensus.nu